MS Batory

 • WYDAWNICTWO: Granna Sp. z o.o.
 • WIEK: 12-99
 • ILE OSÓB: 2-4
 • CZAS: 30-60 min
 • OPIS:

Gra dedukcyjna stworzona dla Muzeum Emigracji w Gdyni.

To miał być spokojny rejs przez Atlantyk na pokładzie statku MS Batory. Obietnica niezapomnianej podróży z Gdyni do Nowego Jorku przyciągnęła na pokład statku najwybitniejsze postacie, które chciały wziąć udział w przygodzie swojego życia. Nikt nie podejrzewał, że sceny zaczerpnięte bezpośrednio z bestsellerowych powieści kryminalnych wkrótce pojawią się na legendarnym transatlantyckim statku. Odważna kradzież bezcennych klejnotów hrabiny Pawlickiej wstrząsnęła zarówno pasażerami, jak i członkami załogi. Jednak najbardziej szokującym faktem jest niezaprzeczalna prawda, że złodziej jest ukryty wśród nich….

MS Batory to gra dedukcyjna, która wykorzystuje trójwymiarową planszę gry. Gracze wcielają się w rolę detektywów, a ich zadaniem jest jak najszybsze zidentyfikowanie złodzieja. Każda postać spośród trzynastu podejrzanych ma szereg unikalnych cech – płeć, wiek i rolę. Gracze zadadzą sobie nawzajem pytania, na podstawie których będą mogli określić niewinność podejrzanych. Na początku gry jedna z kart przedstawiających postaci zostanie losowo wybrana i odłożona na bok – postać ta jest złodziejem. Pozostałe karty zostaną rozdzielone pomiędzy detektywów.

Runda zawodnika składa się z dwóch faz:

 1. Faza przemieszczania

Gracze poruszają się po pokładzie MS Batory. Dysponują trójwymiarowym statkiem, który składa się z kilkudziesięciu pomieszczeń, zlokalizowanych na trzech oddzielnych pokładach. Podczas tej fazy Gracze będą przenosić postacie i wykonywać różne zadania – na przykład: „Spotkanie z członkiem załogi” lub „Przejdź na taras widokowy”. Wykonując te czynności, otrzymują karty z pytaniami, które są używane później w fazie badania. Znaki muszą być przemieszczane na statku tak, aby bieżące zadanie było wykonywane jak najczęściej. Przez cały czas należy pamiętać, że aranżacja stworzona przez umieszczenie postaci może utrudnić lub pomóc, kiedy nadszedł czas na zadawanie pytań w fazie śledztwa.

 1. Faza dochodzenia

W fazie ruchu gracze zdobywają karty z pytaniami. Każda z tych kart zawiera jedną cechę – wiek, płeć, rolę, numer, pokój lub talia. Za pomocą tych kart gracz formułuje jedno pytanie, które zadaje innemu detektywowi. To pytanie może być dowolnego rodzaju, ale musi być oparte na kartach z pytaniami do dyspozycji gracza.

Na przykład w przypadku posiadania kart: „Płeć” i „pokład” zawodnik może zapytać innego detektywa „Czy wśród Twoich postaci są kobiety, które aktualnie znajdują się na pokładzie obserwacyjnym? Z drugiej strony, posiadanie bardziej zróżnicowanego zestawu kart, takich jak „wiek”, „rola”, „liczba” i „pomieszczenie” pozwala na zadawanie bardziej szczegółowych pytań, takich jak: „Ilu członków załogi w średnim wieku jest obecnie w kabinie? Umiejętnie zadane pytanie pozwala detektywowi wyeliminować kolejne postacie z jego listy podejrzanych, nie dając zbyt wielu wskazówek pozostałym graczom.

Zwycięzcą jest detektyw, który pierwszy identyfikuje złodzieja!

 • RECENZJE:
  • Recenzja w serwisie Swiatgry.pl: http://swiatgry.pl/publicystyka/gramy_inaczej/446,ms_batory
  • Recenzja w serwisie Gamesfanatic.pl: http://www.gamesfanatic.pl/2018/01/19/ms-batory-czyli-rzecz-o-kradziezy-perel-hrabiny/